Populiariausi namų projektai

Populiariausi namų projektai

Kokie yra populiariausi namų projektai ir kodėl?

Populiariausi namų projektai ir statinių tipai keičiasi bėgant metams, keičiantis žmonių poreikiams. Šiuolaikinių individualiųjų namų techniniams ir architektūriniams pasiūlymams daro įtaką nuolatos brangstantys energetiniai ištekliai, besikeičiantys žmonių siekiai praleisti kuo daugiau laiko lauke, noras užsiimti aktyvia veikla. Todėl pastebėta, kad šiuolaikinių namų vidinės erdvės turi glaudų ryšį su gamta. Svetainėje, taip pamėgtame vitrininiame lange įrengiamos stiklinės durys, kurios veda į lauko terasą. Pasirinktas toks sprendimas didina erdvės įspūdį.

Iki 2008m, iki krizės, populiariausi namų projektai būdavo 250-280m² gyvenamuosius namus, kuriuose 3 miegamieji, garažas dviejoms transporto priemonėms. Tačiau susidūrimas su ekonomine krize, per kurią žmonių pajamos sumažėjo, o energetinių resursų (dujų, elektros) kainos sparčiai padidėjo, nulėmė spartų žmonių poreikių pasikeitimą. Įvykus šioms transformacijoms, statybų tendencijos taip pat pasikeitė: statybinių medžiagų kainos, bei pati statyba, tapo pigesnė.

Tuo laikotarpiu nuo 2008-2013 m. populiariausi namų projektai būdavo nuo 110 – 140m² namo statybą, kuriame 2-3 miegamieji, garažas vienai mašinai arba išvis atisakoma garažo. Pasibaigus krizei, nuo 2013m. – iki šių dienų žmonės vėlgi grįšta prie didesnių namų projektų 220-230m² ploto.

Po truputį populiariausi namų projektai – 80m² pastatai. Mūsų manymu, tai yra didelis iššūkis architektams, kaip suplanuoti būstą taip, kad nebūtų suspausta erdvė patogiam gyvenimui šeimai (3-4 asmenims). Rekomenduojame projektuojant tokio ploto pastatą būtinai naudotis profesionalų pagalba ir konsultacijomis. Šio individualiojo namo statyba reikalauja tiek pat techninės informacijos, kiek didesnio ploto namui, laiko kaštai šiek tiek sumažėja, būstas yra greičiau pastatomas. Žinoma, užsakovams labai svarbu namo išlaikymas po statybų, nenaudojant didelių kaštų, todėl žmonės linkę rinktis brangesnes, šiuolaikiškas apdailos ir termoizoliacines medžiagas, kurios leistų sumažinti išlaikymo išlaidas ir laiką. Taip pat pastebėjome, kad šiuolaikinių individualių namų architektūroje vyrauja racionalumas ir funkcionalumas – atsisakoma nebūtinų namo erdvių. Pavyzdžiui, vietoj garažo pasirenkama pastogė, atsisakoma rūsio, o svetainė per du aukštus tampa vis piimtinesnė. Pastatų orientaciją stengiamasi kreipti į pietinę pusę, stogas vienšlaitis su plačia pastoge.

Fasadų sprendimuose pastebima tendencija, kad šiaurinėje pastato pusėje minimalus mažesnių langų kiekis, o tik bendrojoje erdvėje – svetainėje stengiamasi dėti didelius langus. Tokiose patalpose, kaip miegamieji ir pagalbinės patalpos, pasitenkinama mažesnėmis langų angomis. Dabar nebeišvysime barokui būdingų lenktų formų, sudėtingų konsolių, erkerių. Šios architektūrinės įmantrios detalės didina pastato šiluminius nuostolius. Konkretus užsakovas turi teisę rinktis, kas, jo manymu, naudingiau – patogus būstas ar suspausta dežutė, kuri šiek tiek sumažins laiko ir sąnaudų kaštus, ar patogios šiuolaikiškos architektūros statinys.