NAMO MAKETAS

Šiais moderniais laikais kompiuterinė grafika ir BIM modeliavimas visiškai išstumia anksčiau buvusius populiarius architektūrinius maketus. Tačiau jų svarba vis dar aktuali studijų procese, kai rengiamo projekto namo maketas įstatomas į bendrą architektūrinį maketą. Pastatų maketai naudojami ne kaip galutinis produktas, o kaip pastovaus kūrybinio proceso dalis visoje projektavimo eigoje.

MAKETAI VERSLO VYSTYMUI

Kita svarbi maketų pritaikymo sritis yra verslo vystytojai, kurie, kylant ekonomikai, įgyvendina vis daugiau stambių nekilnojamo turto projektų. Jų tikslas – parduoti tuos projektus žmonėms ir vaizdžiai pateikti jiems turimą medžiagą. Tada namo maketas tampa ta kalba, kurią supranta visi. Projektuotojų kontoroje esantys maketai pirkėjui padeda vaizdžiai įvertinti būsimojo buto vietą, padėtį kitų namų ir butų atžvilgiu bei visos infrastruktūros atžvilgiu.
Pastatų maketai patogiai panaudojami viešose erdvėse, kur praeina dideli srautai žmonių , pvz.: parodose, prekybos centruose. Į stiklinį sarkofagą įdėtas, preciziškai padarytas ir apšviestas namo maketas visada pritraukia žmones jį apžiūrėti iš arčiau. Matyt, kiekviename iš mūsų vis dar yra vaikas, norintis pamatyti sumažintą tikrovę.
Maketų gamybai svarbi šaka yra konkursai, kuriuose vienos srities specialistai demonstruoja savo darbus kitiems tos šakos profesionalams. Taip pat miestuose vystant stambesnius objektus, kuriant urbanistinę teritoriją, miestų architektai, patariamoji komisija KOET pasitelkia ne tik grafines priemones, bet ir konceptualų maketą.

Pagal tipus pastatų maketai yra tokie:

  • Popierinis (detalinis);
  • Kitų medžiagų (detalinis);
  • Kietų medžiagų (monolitinis);
  • Skulptūrinis (liejamas);
  • 3D maketas (spausdinamas).

Pastatų maketai dažnai gaminami iš popieriaus, nes ši medžiaga lengvai apdirbama su skalpeliniu peiliuku, nesunkiai klijuojama PVA klijais, galima pasirinkti įvairiausias popieriaus spalvas ir tekstūras. Žinoma, popierius šias laikais pjaustomas ir CNC lazerio pagalba. Tai užtikrina itin precizišką detalių paruošimą. Tačiau šis būdas turi ir minusų, nes popierius yra tepli medžiaga, su ja dirbant reikia laikytis idealios švaros, o pjaustant lazeriu to neišvengiama. Todėl lazeriu pjauti pastatų maketai dažniausiai dažomi. Namo maketo dažymas taipogi sudėtingas procesas, nes reikia parinkti tinkamą gruntą ir tinkamus dažus, purškiant užtikrinti reikalingą dažų kiekį. Kitaip nuo drėgmės pertekliaus popierius gali deformuotis ir sugadinti visą maketą. To išvengti padeda detalių klijavimas dvipuse plėvele. Popierinis namo maketas yra pigiausias maketavimo būdas. Medžiagos maketui kainuoja nedaug, tačiau kainą iškelia didelis detalių kiekis ir laikas jas projektuojant.
Antrasis maketų tipas -„Kitų medžiagų“ (detalinis). Jis, kaip ir popierinis, surenkamas iš smulkių detalių tuščiu vidumi arba tūriniais karkasais. Naudojamos medžiagos – plastikai PVC (grafiluksas). Jos neapdega, lengvai nusivalo, yra klijuojamos skiedikliniais (acetoniniais) klijais arba dvipuse lipnia izoliacija. Grafilux medžiagą lazeris gali ne tik pjauti, bet ir graviruoti, pvz.: padaryti plytas ant plokštumos. Yra didelis šios medžiagos spalvų pasirinkimas, tik jas reikia iš anksto užsakyti.
„Kietų medžiagų“ (monolitinis) – tai labiau konceptualus namo maketas, daromas iš kietų, storų medžiagų. Pvz: aliuminio, organinio stiklo, fanieros, medžio masyvo. Modelyje galima panaudoti apšvietimą , tikrą vandenį… Toks maketo tipas panašesnis į skulptūrą , gražų daiktą ar meno kūrinį, jo išliekamoji vertė didesnė, bet jis nėra toks informatyvus. Dažniausiai gaminami CNC staklėmis.
„Skulptūrinis“ (liejamas) – kai pastatų maketai ar jų dalys yra liejamos iš gipso su klojiniu, norint parodyti betono tekstūriškumą ir monumentalumą.
„3D“ pastatų maketai pilnai sumodeliuojami 3D BIM erdvėje ir atspausdinami 3D printeriu. Čia nelieka vietos klaidoms, nes nėra jokio rankų darbo. Didžiausias šio tipo trūkumas – kaina. Ši technologija yra labai brangi. Galima naudoti mišrų modeliavimo tipą, pvz.: darant printeriu tik pastatus, o aplinką su CNC frezavimo staklėmis iš kietų medžiagų.
Taigi, pas mus galite rinktis bet kokį maketavimo tipą ir Jūsų namo maketas taps gyvu, suprantamu ir eiliniam žmogui, ir specialistui.